Plan lekcji, Office, kalkulator czyli 9 aplikacji dla ucznia i studenta.

Advertisement

Za kilka dni rozpoczyna się nowy rok akademicki a od paru tygodniu uczniowie szkół podstawowych i średnich zaczęli szkołę, w związku z tym postanowiłem zrobić listę aplikacji obowiązkowych wszystkich studentów i uczniów.
Zacznijmy od podstawowej rzeczy, jaką jest plan lekcji. W dzisiejszych czasach praktycznie wszystkie materiały, jakie były dotychczas drukowane na papierze mają swój odpowiednik w wersji elektronicznej.  Czy to książki, notatniki i mapy. Dotyczy to również planu lekcji. Coraz więcej szkół posiada strony internetowe gdzie uczeń bądź rodzic może podejrzeć plan zajęć. Jednak znacznie praktyczniejszym rozwiązaniem jest specjalnie dedykowana aplikacja do instalacji w telefonie. Zawsze ją mamy przy sobie, nie musimy się logować aby działa offline.

Timetable

plan_lekcji_android_2Na Androida jest dość sporo aplikacji za pomocą, których można stworzyć plan lekcji, ale według mnie na wyróżnienie zasługują tylko jedna. Chyba najlepszym planem lekcji jest aplikacja Timetable. Oprócz tego, że posiada wiele opcji konfiguracji, ma sporo innych dodatków np. dodawanie zadań czy wpisywanie terminów egzaminów. Do tego jej interfejs jest najbardziej przejrzysty ze wszystkich testowanych przeze mnie aplikacji. I jako jedyny zbudowany jest całkowicie zgodnie z Holo UI.
Na stronie głównej planu lekcji Timetable mamy podsumowanie gdzie znajduje się lista najbliższych przedmiotów oraz wyświetlany jest stoper pokazujący pozostały czas do rozpoczęcia zajęć a w czasie przerw czas do jej końca. W tym widoku mamy również podgląd na zbliżające się egzaminy.

Z tego poziomu możemy dodawać nowe lekcje do planu. Po kliknięciu przycisku „Nowa Lekcja” pojawia się kreator dodawania nowych przedmiotów.

Advertisement

Wpisujemy tam nazwę przedmiotu oraz jego skrót, po czym możemy dodać bardziej szczegółowe informacje w sekcji poniżej. Dużym plusem jest fakt zapamiętywania wpisanych danych i podpowiadanie ich w innych miejscach aplikacji. Na przykład jak w jednym przedmiocie dodamy nazwisko jakiegoś nauczyciela to dodając inny przedmiot z tym samym profesorem aplikacja podpowie nam osobę, o którą nam prawdopodobnie chodzi.

plan_lekcji_android

Do danego przedmioty możemy dodać miejsce i rodzaj zajęć oraz przypisać dni i godziny, w których się odbywają.

Advertisement

Największą zaletą aplikacji Timetable jest możliwość synchronizacji planu lekcji w “chmurze” oraz bardzo łatwy sposób udostępniania go innym. Mamy możliwość wysłania kopi swojego planu w takiej postaci, jaka jest obecnie zapisana, możemy też wysłać link do kopi live, przez co będzie ona aktualizowana na bieżąco (każdy będzie mógł go edytować). Jest też opcja udostępnienia live bez możliwości edycji przez innych (tylko do odczytu).

Dzięki synchronizacji i ułatwionemu udostępnianiu planów lekcji wystarczy, że stworzy go tylko jedna osoba (np. nauczyciel) a następnie prześle go reszcie klasy.

Aplikacje Timetable można pobrać za darmo z Google Play.

Advertisement

WPS Office

Podstawowym programem, jaki instaluje każdy uczeń czy student na swoim komputerze to pakiet programów biurowych, teraz gdy większość posiada smartfony warto też zainstalować taki pakiet na swoim telefonie. Na Androida jest wiele tego typu aplikacji ja używam WPS Office. Używam go praktycznie jedynie do przeglądania dokumentów, bardzo rzadko do edycji czy tworzenia, bo nie przywykłem do pisania na ekranie telefonu długich tekstów. Ale do wy-edytowania prezentacji czy poprawienia tekstu w drodze do szkoły jest w sam raz.

wps office android

Aplikacja WPS Office jest darmowa i co ważne pozbawiona reklam. Przez co przeglądanie dokumentów jest przejrzyste i niczym niezakłócane. Istotnymi zaletami aplikacji jest możliwość zapisu pliku w pamięci telefonu, nie jest to oczywiste, bo niektóre aplikacje (np. Microsoft Office) nie dają takiej opcji, oraz pełna kompatybilność z plikami MS Word, MS Excel, MS PowerPoint a także PDF.

Advertisement

Aplikacje WPS Office możecie pobrać za darmo z Google Play.

CamScanner

Skaner AndroidJeśli jesteśmy już przy przeglądaniu i tworzeniu dokumentów to również bardzo przydatnym narzędziem jest skaner. Nie wszyscy w domu posiadają taki sprzęt, wydaje mi się, że tak samo jak drukarki powoli przestaje być on obowiązkowym wyposażeniem komputera. Dlatego aplikacja CamScanner pewnością przyda się większości z was.

Dzięki CamScanner możemy łatwo kopiować notatki i dokumenty za pomocą swojego smartfona. Sprawa jest bardzo prosta, robimy zdjęcie dokumentowi, który chcemy zeskanować a następnie aplikacja obrabia go taka był on łatwiejszy do odczytania. To znaczy zmienia jego kontrast, dostosowuje kąt, itp. Na większość parametrów mamy sami wypływ, więc możemy je sobie dostosować do własnych upodobań.

Advertisement

Aplikacja CamScanner jest naprawdę rozbudowana i nie sposób w teraz wypisać jej wszystkich funkcji, ale z ważniejszych to jest możliwość zapisu do pliku jpg albo pdf, OCR (rozpoznawanie tekstu, przez co można przeszukiwać dokumenty) oraz wysyłka bezpośrednio skanów do chmury.

Aplikacje CamScanner możecie pobrać w darmowej wersji z Google Play.

Google Drive

Albo inna chmura. Ja preferuje produkt od Google, ponieważ jestem bardzo zżyty z innymi produktami tej firmy, ale spokojnie mogę polecić również Dropboxa oraz Box.

Advertisement

Chmura znacznie ułatwia dzielenie się notatkami czy materiałami do nauki. Nie bez znaczenie jest również możliwość archiwizacji swoich prac czy projektów w bezpiecznym miejscu bez wykupowana miejsca na serwerach ftp jak to było kiedyś.

Dodatkowo aplikacje na Androida zapewnia do nich dostęp z każdego miejsca na świecie.

Wolfram Alpha

Aplikacja niezbędna dla każdego ucznia klasy o profilu matematycznym bądź studenta kierunków inżynierskich. Wolfram Alpha jest narzędziem do rozwiązywania skomplikowanych równań matematycznych, liczenia całek, pochodnych itd. Nie znam dokładniejszego i posiadającego większe możliwości kalkulatora.

Advertisement

Wolfram Alpha Aplikacja Android Wolfram Alpha android

Wolfram Alpha nie tylko serwuje nam gotowe rozwiązanie, ale również pokazuje krok po kroku jak do tego doszliśmy, nie muszę chyba mówić jak jest to pomocne przy nauce. Oprócz rozwiązania w aplikacji pokazane mamy alternatywne formy wyniku, prezentowane wykresy funkcji oraz jej nazwę itp.

Jedyne minusy aplikacji to fakt, iż aplikacja jest jedynie w języku angielskim, do obliczeń potrzebne jest połączenie z internetem oraz jest płata (na szczęście nie wiele, bo tylko 10zł).

Advertisement

Aplikacje Wolfram Alpha możecie pobrać z Google Play.

Wikipedia

wikipedia androidTej strony nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. Zna ją każdy, ale nie każdy wie, że istnieje dedykowana aplikacja na androida. Dzięki aplikacji Wikipedia możemy w łatwy sposób przeglądać zasoby największej darmowej encyklopedii na świecie. Co więcej możemy interesujące nas hasła zapisać do trybu offline i korzystać z nich, gdy nie mamy dostępu do internetu.

Na spory plus zasługuje również przejrzysty interfejs.

Advertisement

Aplikacje Wikipedia możecie pobrać za darmo z Google Play.

Karta wzorów – fizyka

Tą aplikacje opisywałem już kilka miesięcy temu, więc serdecznie zapraszam do zapoznania się z jej recenzją dostępną TUTAJ.

Ebooki – Książki Play

Książki PlayW Google Play jest wiele czytników ebooków, ja korzystam z podstawowego czytnika od Google, czyli Książki Play. Jest on dla mnie zupełności wystarczający, posiada wiele opcji dostosowania opcji wyświetlania tekstu począwszy od wielkości czcionki poprzez motyw (dzień, noc, sepia) po rodzaj czcionki czy wysokość wiersza. Dzięki czemu można dostosować wyświetlacz do swoich upodobać.

Advertisement

Aplikacja Książki Play jest połączona ze sklepem Google gdzie możemy bezpośrednio kupować interesujące nas pozycje (wiele jest darmowych) albo, jeśli już mam ebooka (np. epub czy pdf) to go zaimportować do aplikacji. Po imporcie będzie on na stałe podpięty do naszego konta I będziemy mogli go ściągnąć również na innych urządzeniach.

W tymi miejscu warto jest wspomnieć o fundacji Nowoczesna Polska i stworzonej przez nią stronie wolnelektury.pl gdzie znajdziemy ponad 2600 darmowych ebooków z największymi dziełami literatury posegregowanych z podziałem na aktorów, epoki, gatunki, rodzaje itd. Oczywiście zbiór zawiera wszystkie lektury obowiązkowe w szkole podstawowej, gimnazjum i średniej w kilku różnych formatach mi. pdf, epub a czasami również mobi czy nawet txt. Idealna alternatyw dla tradycyjnej biblioteki.

Audiobooki w Spotify/Wimp/Dezzer/Google Muzyka

Dla osób nieprzepadający za czytaniem lektur polecam audiobooki. Ich spory wybór znajdziecie w serwisach na pierwszy rzut oka niezwiązanych z książkami czy nauką.

Advertisement

Wimp AudiobookiOd ponad roku w Polsce mamy dostęp do kilku największych serwisów ze streamingiem muzyki. Dla osób mało, zorientowanych co to takiego, szybko wyjaśniam, na czym to polega. Otóż w serwisach typu Spotyfi, Wimp czy Dezzer zamiast kupować pojedyncze utwory bądź albumy w formacie mp3, wykupujemy miesięczny abonament (ok. 20zł) na dostęp do całej bazy utworów (powyżej 23 milionów kawałków), które możemy słuchać online albo zapisać do odważania offline. Gdy nie opłacimy abonamentu tracimy dostęp do wszystkich utworów.

Okazuje się, że oprócz bazy z muzyką w bibliotekach serwisów streamingowych znajduje się poderzną kolekcja audiobooków między innymi Potop czy Pan Tadeusz! Biblioteka audio buków trochę różni się pomiędzy danymi serwisami, w chwili pisanie tego tekstu największą posiada Spotify, ale to się bardzo dynamicznie zmienia.

I to by były na tyle. Jeśli macie jeszcze jakieś inne przydatne aplikacje z których często korzystacie w szkole bądź uczelni to piszcie w komentarzach.

Advertisement

Dodaj komentarz